<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?l=en-GB&wl=ETX&id=GTM-K79WJF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

Wskazówki dotyczące handlu CFD

 • 01

  Bądź na bieżąco

  Nie możemy mieć pewności, jak dana informacja wpłynie na rynek, ale wiedza o bieżących wydarzeniach na rynkach finansowych i ogólnej sytuacji na świecie może pomóc w uniknięciu podstawowych błędów początkujących inwestorów. Przykłady można mnożyć. Amerykańskie sankcje na dostawy rosyjskiej energii mogłyby mieć negatywne skutki dla zachodnich koncernów naftowych, których holdingi znajdują się w Rosji. Z kolei osłabienie notowań jena wobec dolara często niesie ze sobą pozytywne konsekwencje dla japońskich eksporterów, co powoduje wzrost notowań indeksu Nikkei. Wiedza o bieżących wydarzeniach geopolitycznych może pomóc w uniknięciu niewłaściwych decyzji wynikających z braku wystarczających informacji.

 • 02

  Obserwuj transakcje przed otwarciem rynku

  Przed oficjalnym otwarciem dziennej sesji giełdowej odbywa się nieoficjalny handel. Może być on źródłem cennych wskazówek dotyczących potencjalnego poziomu otwarcia sesji, co pozwala przewidzieć wahania rynkowe i utworzyć zlecenie ograniczające straty (stop order). Takie zlecenie zadziała, gdy cena danego instrumentu wzrośnie lub spadnie do wskazanego punktu. Należy pamiętać, że wzrost lub spadek ceny instrumentu przed otwarciem sesji dziennej nie oznacza, że trend ten utrzyma się po oficjalnym otwarciu rynku, ponieważ wolumen obrotu na otwartym rynku jest znacznie większy.

 • 03

  Uważaj na tzw. 'parter'

  Gwałtowny spadek wartości akcji jest częstym zjawiskiem, a możliwe przyczyny załamania są niezliczone. W takiej sytuacji inwestorzy mogą jednak odczuwać pokusę, by wrócić do „parteru” (ang. "groundfloor"), kupując nowe akcje po niższej cenie i czerpiąc zyski z jej wzrostu. Problem polega jednak na tym, że nie ma żadnej gwarancji, że takie ponowne odbicie ceny w ogóle nastąpi. Tak samo, jak nie ma pewności, że cena, po której akcja została zakupiona, faktycznie znajdowała się na poziomie „parteru”. Nie zawsze jest tak, że po spadkach przychodzą wzrosty.

 • 04

  Opanowanie i zdecydowanie

  Każdy inwestor kiedyś traci, ale nie oznacza to, że jego doświadczenie jest przez to gorsze. Podejmowanie decyzji handlowych w stanie rozbudzonych emocji może skończyć się zajęciem ryzykownych pozycji w celu odzyskania straconych środków. Jeżeli czujesz, że nie jesteś dość spokojny i opanowany, by podjąć właściwą decyzję, rozważ przerwę. Wznowisz handel, gdy będziesz na to gotowy.

Otwórz rachunek

Otwórz rachunek